Yeni Nesil Blog

Instagram’ın caption kısmı, aslında emojilerle geçiştirilemeyecek kadar değerli. Zira “Insta Essay” ya da “Captionfluencers” kavramlarıyla birlikte pek çok kullanıcı, anlatmak istediklerini uzun uzun takipçileriyle paylaşıyor.

Yeni Nesil Blog
Yayın Tarihi: 6.11.2019 13:53:00

Şu an bu satırları okuyup da Instagram hesabı olmayan var mıdır acaba? Varsa bile iki elin parmaklarını geçmeyecektir muhtemelen. Hayatlarımızın pek çok anını fotoğraflar eşliğinde tüm takipçilerimize yansıtıp, vaktimizin büyük bir çoğunluğunu alsa da bu zaman harcayış bize rahatsız edici gelmiyor genellikle. Çektiğimiz kareleri düzeltiyor, bunun için belki birden fazla photoshop programı kullanıyor ve içimize en sinen haliyle “paylaş” tuşuna basıyoruz. Peki sadece fotoğraf paylaşmaktan mı ibaret Instagram? İçinden biraz daha derin bir anlam çıkarmak mümkün olabilir mi dersiniz? O zaman öncelikle Instagram’ın yeni yeni çıktığı ve daha popüler olmadığı, vlogger ya da Youtuber kavramlarından bile öncesine gidelim şimdi. Bir hikayesi olan ya da herhangi bir konu üzerine anlatacakları olanlar, bunu blog sayfaları aracılığıyla yaparlardı. Hatta şu an takip ettiğimiz pek çok influencer’ın Instagram öncesi yaptığı şey blog tutmaktı. Zaman geçip, sosyal medyanın devi vazgeçilmez hale gelince, blog devri de bir nevi kapanmış oldu. Ancak arada kalan bir boşluk var. Yani istediğimiz fotoğrafları paylaşabiliyoruz ama vermek istediğimiz mesajı kolaylıkla iletemiyoruz. Yeni çıkan “Insta Essay” ya da “Captionfluencers” kavramları, bu boşluğun artık kapandığını gösteriyor bizlere.

Peki nedir CaptIonfluencers?

Özellikle neredeyse insanların psikolojilerini etkileyen mükemmellik algısının yavaş yavaş yıkılıyor oluşu, Instagram’ın popüler hesaplarının paylaştığı fotoğrafların da aslında gerçek hayatı yansıtmadığını göstermeye başladı. Bunun akabinde de “caption” kısmının kullanım amacı biraz daha değişti. Artık paylaşılan fotoğrafların gerçek hikayelerinin anlatıldığı yer olmaya başladı desek yanılmış olmayız. Bilindik bir şarkı sözü ya da emojiyle geçiştirmek yerine Instagram kullanıcılarının çoğu, vermek istedikleri mesajı iletiyor bu şekilde. Ayrıca takipçileriyle de daha yakın bir bağ kurmuş oluyorlar. Çünkü herhangi bir çekinceleri olmadan gerçek düşüncelerini kolaylıkla aktarabiliyorlar. Belki uzunca bir yazı yazmanın ya da okumanın çok zaman alacağını düşünüyor olabilirsiniz. Ama günümüzde insanlara ulaşmanın en kolay yolu bu! EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X