Notre Dame İçin Tüm Dünya Seferber

Tüm dünyanın üzüntüyle takip ettiği, dünyanın en eski ve görkemli yapılarından Notre Dame Katedrali restorasyonu için tüm dünya seferber oldu.

Notre Dame İçin Tüm Dünya Seferber
Yayın Tarihi: 17.04.2019 15:11:00

Sadece Paris’in değil Fransa’nın sembolü olan, Barok dönemin en güzel örneği olarak bilinen Notre Dame Katedrali, içerisinde devam eden restorasyon çalışmaları sebebiyle yandığı iddia ediliyor. Tüm dünyanın derin üzüntüyle takip ettiği ikonik yapının Fransa için olduğu kadar tüm tarih ve sanat aşıkları için de büyük önem teşkil ediyor. Yılda yaklaşık 13 milyon ziyaretçi ağırlayan muhteşem yapının tarihi 2000 yılı buluyor. Böylesine köklü bir geçmişe, tarihe tanıklık etmiş yapının yenilenmesi için ise tüm dünya seferber oldu.

Bünyesinde 156.000’e yakın kişiyi çalıştıran, 2018 yılını 47 milyar euro’luk gelirle kapatan, dünyanın en büyük High-end markalarının sahibi LVMH Group, Notre Dame Katedrali için ilk adımı atanlardan. Büyük holding 200 milyon euro gibi bir meblağ bağışta bulunarak katedralin eski ihtişamlı günlerine dönmesini istediğini belirtti.

 

 

Gucci ve YSL gibi önemli markaların bağlı olduğu Kering Group’un CEO’su milyarder François-Henri Pinault ise 100 milyon euro bağışladığını ve bağışın devam edeceğini belirtti.

Hemen ardından ise Amerika kıtasından bir yardım eli uzatıldı. Teknoloji devi Apple’ın CEO’su Tim Cook, attığı tweet ile yardımda bulunacaklarını belirtti. Ancak bir miktar açıklamadı.
 

Ayrıca gelişmelerin en ilginci ise Assassin’s Creed: Unity oyununda yer alan, Notre Dame’ın bire bir gerçek planı restorasyonda başvurulan kaynaklardan biri olacak.EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X