Lady Gaga’nın Paha Biçilemez Gerdanlığı

Kabul edin. Oscar gecesi ile aklınızdan çıkmayan tek şey Lady Gaga’nın gerdanlığı...

Lady Gaga’nın Paha Biçilemez Gerdanlığı
Yayın Tarihi: 25.02.2019 15:03:00

91. Oscar Ödülleri kıran kıyasıya bir mücadeleye sahne oldu. Yıldızlar adaylıkları bulunan kategorilerden ödül koparmaya çalışırken şıklıkları ile de hatırlanabilir olmayı planladılar. Karakterleri gereği iddialı görmeye alıştığımız Hollywood yıldızları arasında mütevazi görünümleri tercih edenler de yok değildi. Ancak çoğunluğa bakınca klasikleşmiş Oscar ihtişamı yerli yerindeydi.

İhtişamlı görmeye alışık olduğumuz aykırı karakter Lady Gaga, gecenin en iddialı yıldızı olacağı kuşkusuzdu. Tüm gözler Gaga’nın kırmızı halıdaki yürüyüşünü arıyordu. “Yine nasıl bir aykırılık yapacak?” soruları dolaşırken aklımızda bir başka soru yankılanıyordu; “En iyi kadın oyuncu ödülünü alacak mıydı?”. Tüm bu sorular arasında Lady Gaga ters köşe yaparak oldukça sade Alexander McQueen tasarımı siyah bir elbise ile kırmızı halıya çıktı. Buraya kadar herşey normaldi ancak bir detay vardı ki o da Lady Gaga’nın boynundaki sarı pırlanta gerdanlık. Lady Gaga geceyi “En İyi Özgün Şarkı” ödülü alarak kapatmış olsa da gecenin en çok konuşulan karakteri ünvanını gece başında almıştı.

Lady Gaga’yı ilk gördüğümüz anda aklımıza tek bir isim geldi; Audrey Hepburn. İkonik Hollywood yıldızının 1961’deki Breakfast at Tiffany’s filmindeki görünümüne bir saygı duruşundan bulunduğunu belirten Lady Gaga, bir başka detayla Audrey Hepburn anısını yaşatmaya niyetliydi. Boynundaki sarı pırlanta Audrey Hepburn’ün kendisinin de taktığı Tiffany&Co marka pırlantadan başkası değildi. Değerinin 30 milyon dolar olduğunu öğrendiğimiz bu pırlantanın hikayesi de oldukça ilginç. 

The Tiffany Diamond adındaki bu gerdanlık Tiffany&Co’nun 142 yıllık tarihinin en değerli parçası ve normalde Tiffany&Co’nun Fifth Avenue’deki mağazasında kilitli bir şekilde sergileniyor. 128.54 karat nadir bulunan sarı pırlantadan yapılan The Tiffany Diamond, üçüncü kez topluluk içine çıkıyor. İlk kez Güney Afrika’da 1877 yılında bulunan pırlanta, o zamanlarda 287.43 karatdı. Charles Lewis Tiffany tarafından bir yıl sonra 18.000 dolar karşılığında satın alındı ve Tiffany’nin şef taş bilimcisi Dr. George Frederick Kunz tarafından küçültüldü ve şu andaki şekli verildi.

İlk olarak 1957 yılında gerçekleşen Newport, Rhode Adası’ndaki Tiffany Balo’sunda Bayan Mary Whitehouse tarafından kullanıldı. İkinci ise Audrey Hepburn tarafından 1957 yılında Breakfast at Tiffany’s filmindeki ikonik rolü için fotoğraflandı. Son halini ise Tiffany’nin 175. yılı kutlaması için 2012 yılında alan The Tiffany Diamond 100 karat değerinde pırlantalarla bezendi. Markanın The Tiffany Diamond için 1972’de New York Times’a 24 saatlik kiralama ücretinin o zamanın değeri ile 5 milyon dolar (günümüz için 30 milyon dolar) olduğunun öğrenilmesi üzerine yaptığı yorum, mücevherin değeri hakkında fikir sahibi olmamızı sağlıyor; “Tasaruf yada inançsızlık. Ne derseniz deyin. Onun alıcısı yok.”EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X