#ItsMeTime

Mehtap Elaidi 2019 Sonbahar-Kış koleksiyonunun teması yenilenme ve kabuk değiştirme. Tasarımcı, Nişantaşı Aziziye Palas’taki yeni Dükkan Mehtap Elaidi ile koleksiyonunu kutladığı yeni sezonunu ve neo-feminizm kavramının maskülenliği nasıl çatısı altına aldığını anlatıyor.

#ItsMeTime
Yayın Tarihi: 3.12.2019 09:00:00

Neo-feminizm dediğimiz kavram aslında maskülenliği kadınların gardırobuna katıp ona verdiğimiz eril ismin kökenini unutturuyor. 19 sene önce beyaz gömleklerle yola çıkan, Türkiye ve yurt dışında kadınların gardıroplarında yerini alan marka da Mehtap Elaidi’nin kendisi de kadına, en çok “müdanasız” sıfatını yakıştırıyor. Tasarımcı başkalarının yargılarından bağımsız, kendi için yaşayan bir Mehtap Elaidi kadını hayal ediyor. Bu sezon Mehtap Elaidi her zaman sunduğu hazır giyim parçalarının yanı sıra ilk defa aksesuar ile de karşımıza çıkıyor. Yani koleksiyonun adı gibi #ITSMETIME diyor. Tasarımcıyı dinliyoruz.

Bu kış sezonunda gardırobumuzu hangi değişimler bekliyor?

Geçen sezon kendini hissettiren omuzlardaki hareket ve volümler bu sezon daha cesur bir hal alıyor. Uzun çizmeler onlara en yakışan midi boyları hayatımıza dahil ediyor. Desenlerdeki canlılık, çeşitlilik ve renklerin kuvveti birbirileriyle kullanımda çok kuvvetli bir iddia yaratıyor. Elbiseler yine herkesin baş tacı. Bir de sadelik yanından bakanlar için düz ve iddiasız kesimlerin çok kaliteli ve kuvvetli dokularla birlikte kullanıldığına sıkça şahit olacağız. İlk aklıma gelenler bunlar ama tabii her sezon olduğu gibi bu sezon da kişisel stilin kendini hissettirdiği bir sonbahar-kış sezonu olacak.

Markanızın kimliğinde bu sezon neler göreceğiz?

Markamızın odağında müdanasız kadınlar var demiştik, bu sezonda da onların hem tek başına hem birlikte giyebilecekleri ikili üçlü takımlar varken elbiseleri de unutmadık elbette. Bunun yanına yünlü kumaşların kullanıldığı kabanlar ve vegan deri ürünler en çok ilgi çeken modellerimiz oldu diyebiliriz. Özellikle bir kumaş gibi işlediğimiz vegan deriler sezona farklı bir soluk getiriyor. Beyaz gömleklerimiz ise her zamanki yerlerini aldılar tabii. Renklerde de vişne, siyah, beyaz, bej ağırlıklı olarak var.

Hem minimal hem maskülen bir markanız var diyebiliriz. Bunu yaparken feminen hissi korumanızın başarısının sırrı nedir?

Ben bir kadının kimliğini bir kıyafet giydiği zaman değil, onu nasıl taşıdığı üzerinden gösterdiğini düşünürüm hep. Bu pencereden baktığınızda bir kıyafeti nasıl bütünlediğiniz, seçtiğiniz ayakkabınız, aksesuarınız, çantanız ama en önemlisi ne hissettiğinizle alakalıdır. Bu temelinde bir duygudur aslında. O nedenle bizim koleksiyonlarımızdaki tüm parçalar, alan kişinin kendi stilini hissettirmesine izin verecek gibi tasarlanır. Sanıyorum tam da bu nedenle tamamen giyen kişinin hikayesini yansıtır ki önemli olan bu bence.

Maskülenliğin kadın koleksiyonlarında artık neo-feminizmi temsil ettiğini söyleyebilir miyiz?

Aslında bu sorunun cevabı birkaç cümleye sığamayacak kadar derin ama belli bir açıdan baktığınızda cinsiyetsizliğin yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlamasıyla birlikte belki de neo-feminizm dediğimiz kavram, feminizmden konuşulmasına gerek kalınmaması olacak.

Trendler ve stil dediğimiz kavram, bireysel alanda nasıl birleşebilir?

Stil zaten tamamen kişiseldir. Trendler ne kadar gelir geçer, çabuk tüketilen kavramlarsa stil tamamen bireyseldir ve sürdürülebilir olmak zorundadır. Aksi takdirde stil değildir. Stil dediğiniz bir kelime belki ama öte yandan sizin hayata bakış açınızı, gündelik hayatınızı, yargılarınızı ortaya koyar.

Gardırobumuzu nasıl minimalleştirebiliriz? 

 Vereceğim cevap belki biraz klişe olacak ama bazı ürünleri alırken kıstasımız trendler değil kalite olmalı. Örneğin siyah bir ceket, iyi kalitede bir kaşmir kazak, ayakkabı dediğiniz zaman kaliteye öncelik tanımalısınız bunun için de klasik parçaları indirimden almak daha akılcı olabilir. EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X