All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Ünlüler
Yayın Tarihi: 01.03.2021 Ebru Şahin ile hayallerin ötesinde Zeynep Sipahi

Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz ve canlandırdığı karakterle dikkat çeken Ebru Şahin’le hem enerjik bir çekim gerçekleştirdik hem de sorularımızı bütün içtenliğiyle yanıtladı.

Tanımadığınız birisine dair az çok bir fikir yürütebilirsiniz. Bu kimi zaman doğru çıkar, kimi zaman da tahmin ettiğinizin çok daha ötesindedir. Ebru Şahin sete girdiği anda yarattığı ilk intiba sıcakkanlı ve sempatik olduğuydu. Ancak yaptığımız röportajı okuduktan sonra kendisinin bu iki sıfattan çok daha öte olduğunu siz de fark edeceksiniz. Amacımız övgüler yağdırmak değil ama şu dünyada en önem verdiği şey “iyi bir insan” olmak olan birinin övgüyü hakettiği kesin. İkiyüzlülük ve adaletsizliğe asla tahammülü olmayan ve iç huzurunu korumak için gün sonunda vicdan muhakemesi yapacak kadar kendisiyle barışık biri o.    

Son zamanların en dikkat çeken isimlerindensiniz. Bu yükselişinizi, başarınızı sizce neye borçlusunuz? 

Öncelikle güzel düşünceniz için teşekkür ederim. Yükseliş demek iddialı bir tabir. Bu yolculukta bana emanet edilen işlerin hakkını ve duyulan güvenin karşılığını verebilme gayretindeyim. Bu gayret içerisinde kendimden, doğrularımdan ve samimiyetten kopmadan bir şeyler ortaya koymak ve buna çabalamak sanıyorum ki beni takip eden insanlarla aramda özel bir bağ oluşturdu. İnandıklarıma tutunmam sayesinde burada olduğumu hissediyorum. 

 

Bundan beş yıl önce işin bu noktaya geleceğini hayal edebilir miydiniz? 

Bundan beş yıl önce bu konumu hayal edebilirdim deyip ukala bir yaklaşımda bulunmak da, hayal edemezdim diyip kendime haksızlık etmek de istemem. Hayallerin ulaşılabilir olduğuna değil, hep daha fazlasını hayal edebileceğimize inanıyorum. Hayal ettikçe çoğalıp evriliyoruz. Sınırlı düşüncelere karşılık hayal kurmadaki sonsuz olabilirlik hissi tutunabilmemi, işime ve hayata karşı daha güvenli ve istekli yaklaşımda bulunmamı sağlıyor. Ve öğrendiğimiz her bilgi, hayallerimizin de ötesi olduğunu gösteriyor. Şu an beş yıl önceki hayallerimin ötesindeyim. 

Bu hızlı yükselişin sizi ürküten yanları var mı? Olduğunuz yeri koruyabilmek, daha da başarılı olmak, üstüne koyarak ilerlemek gibi. 

Bu bir yol hikayesi. Sevdiğin işi yaptıktan ve başlangıç noktanı unutmadan ilerledikten sonra attığın her adım sağlam olur. Tabii bu yolun inişleri çıkışları da olabilir. Bunun farkında olmak ve motivasyonunu düşürmemek başarıyı da beraberinde getirir. Beni zaman zaman tedirgin eden tek şey, bulunduğum yeri verimli bir şekilde kullanamamak ve gerçek olandan uzaklaşmak. 

Oyunculuğun ilk aklınızı çeldiği o anı bize anlatabilir misiniz? 

Küçüklüğünden beri hep bildiğini okuyan biri olarak duyguların sınırsızlığına ve oyuncuların bunu ortaya koyuş biçimine hayret etmişimdir. Ne izlediğimi isim olarak hatırlamıyorum ama ilkokuldaydım ve film izlerken, o sahnede kendimi hayal ettiğimi, tüm duygularımı ve bedenimi bu iş için kullanma isteğinin nasıl bir anda ve yoğun şekilde geldiğini hatırlıyorum. Geçmişte ne yaşadığınızdan çok ne hissettiğinizi hatırlarsınız ya, ben o anki hislerimi hala aynı gerçeklikte hissediyor ve ona tutunarak cesaret buluyorum.  

 Kendinizi oyunculuk anlamında geliştirmek için neler yapıyorsunuz? 

Karantina sürecinde içime dönerek, bol bol okuyup izleyerek motive ettim kendimi. Gözlemlemeyi çok seviyorum ve “nedenci” bir insanım. Her şeyin altında yatan sebep beni cezbediyor, bu da yeni hikayeler keşfetmemi ve vakti geldiğinde çantam dolu olarak bir yolculuğa çıkmamı sağlıyor. Oyunculuk serüveni de, eğitimi de bitmeyen tek meslek diyebilirim. Dolayısıyla kendimi geliştirmemin ve sürekli üstüne koyabilmemin en temel sebebi “oldum” yanılgısına düşmemek.  

Aslen spor bilimleri fakültesi mezunusunuz. Spor disiplin gerektiren bir dal, keza oyunculuk da öyle. Orada edindiğiniz deneyimler oyunculukta nasıl işinize yarıyor?   

Dediğiniz gibi ikisinin de temel prensibi disiplin. Oyunculukta da, sporda da disiplini kaybederseniz, çıkış ve varış noktanızı, hayattaki pozisyonunuzu kaybedebilirsiniz. Spor geçmişimin bana verdiği bedenini tanıma kabiliyeti ve mücadele ruhuna, beklenmeyene karşı geliştirdiği mental ve fiziksel reflekslere çok şey borçluyum. Spor, bulanık değil berrak bir akıl ve algılayış için hayatımda oldukça önemli bir yerde. 

Peki, şu an hayatınızda spora ne kadar yer ayırabiliyorsunuz? 

Şu anki kısıtlı imkanlarımız ve yoğun programımız nedeniyle gerçek bir antrenman rutinim ne yazık ki yok. Ama bu konuda bahanelere de inanmıyorum. O yüzden kendi düzenimi evde, set araları, öncesi ve sonrası şeklinde kendi ritmime uygun şekilde oluşturabildim. Tolere edebilme yetimi ciddi anlamda artırdığı için spor, yoga ve mental sporum olan meditasyon en büyük yardımcım diyebilirim.  

 Özel hayatınızı göz önünde yaşamayı hiç istemeseniz de her geçen gün takipçileriniz ve sevenleriniz artıyor. Sizin hakkınızda daha çok bilgi sahibi olmak, hayatınızı paylaşmak istiyorlar. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz? 

Özel hayatımın içeriğini paylaşmayı seven biri değilim. Ancak şimdiye nazaran bu konuda eskiden daha katıydım. Ama gördüm ki sizi destekleyen, yürüdüğünüz yolda size eşlik eden, doğru ve yanlışlarınızdan kendine paylar ve dersler çıkaran birçok insan var. İnsanlarla yerinde ve doğru paylaşımlara saygı duyuyorum ama göz önünde olduğumuz için insanların hayatımızı duvarsız ve her türlü saldırıya açık bir alan gibi görmesini anlamam mümkün değil. Negatif ve art niyetli saldırıları hayatımdan uzak tutup gerçekten değer veren ve sevgisini hissettiğim kişiler için kimseyi incitmeden bu dengeyi sağlamaya çalışıyorum.  

Cedi Osman ile güzel bir birlikteliğiniz var. Bir paylaşımınızda ondan ruh eşim diye bahsediyorsunuz. Birbirinizin hangi yönlerini tamamlıyorsunuz? 

Küçüklüğümüzden beri farklı çevrelerde, farklı güven anlayışlarında büyürken hep aynı içgüdüyle hareket ettiğimizi fark ettik. Hayatın tadına baktığımız yerler farklı ama aldığımız tat aynı. Hani biriyle konuşmana gerek kalmadan her şeyi halledersin ya, aramızda öyle bir bağ var. Birbirimizde her gün yeni bir şey keşfediyoruz. Ben ilişkilerin insanları farklılaştırdığını düşünüyordum. Ama şu an birbirimize; özgürlüğümüzden ve karakterimizden feragat etmeden, her türlü stratejiden uzak, güven üzerine kurulu ve kalpten bir bağlılığın var olabileceğini öğrettiğimize inanıyorum.    

Biriniz Mardin’de, diğeriniz Amerika’da… Araya mesafelerin girme fikri sizi nasıl etkiliyor? 

Mesafeden dolayı tabii ki zorlandığımız, destek olmamız gerektiğinde uzaklıktan dolayı canımız sıkıldığı oluyor ama hiçbir zaman aramızda ruhsal bir mesafe yok. Bence en önemlisi bu. İş ve özel hayatımızda her koşulda birbirimize güven ve desteğimiz tam. 

Canlandırdığınız Reyyan karakteri çok sevildi. Sizce onun bu kadar sevilmesinde en çok ne etkili oldu? 

Reyyan herkesin içinden biri. Duyguları, üzüntüleri, sevinçleri birbirine dokunuyor. Herkes kendinde ya da çevresinde ondan bir şey bulabiliyor diye düşünüyorum. Bence bu kadar sevilmesinin temelinde güven veren ve gerçek dünyadan kopuk bir karakter olmaması yatıyor. 

Peki ona benzeyen taraflarınız var mı? 

Haksızlıklar karşısında doğrudan ayrılmaması ve her şeyin içinde olduğuna inandığı sevgi ve onu ortaya çıkarma inancı.   

Sizin de Reyyan gibi aile bağlarınız kuvvetli midir? 

Hayata karşı elde ettiğim birikimlerimin bu kadar erken yaşta gelmesini ve kadınların ne kadar güçlü, mücadeleci olduğunu erken keşfetmeyi aileme borçluyum. Hepimiz bağımsızlığımıza, kendi doğrularımıza düşkün insanlarız. Bireysel alanlarımıza saygımız var. Arkadaş gibiyiz ve her koşulda şartsız desteğiz birbirimize. Kendi ayaklarımızın üstünde ama el ele duruyoruz ve onları çok seviyorum.  

  

Kafanızı boşaltmak ya da stresten uzak durmak için neler yapıyorsunuz? Kendinize ait özel bir ritüeliniz var mı? 

Enerjiye ve insanın kendi ritmi olduğuna inanıyorum. Bu yüzden bazen sadece duruyorum. Arkadaşlarımı, çevremi, ailemi çok seviyorum ama onların benden sıkça duyduğu bir şey varsa o da “Ben bu ara biraz kendimleyim” cümlesidir. Tüm karmaşanın içinde kendiyle kalmadan yenilenemeyenlerdenim, çünkü kendimi ancak bu zamanlarda rahatça duyabiliyorum.   

Başınızı yastığa koyduğunuzda huzurlu hissetmek için bugüne kadar nasıl bir Ebru inşa ettiniz? 

Aslında bugüne kadar iç huzurum için yaptığım tek şey iyi insan olmaya çalışmak.  

Kimsenin hakkını gasp etmeden, ikiyüzlülükten ve yalandan uzak kalarak kendi çemberimde yaşamaya çalışıyorum. İnsanı insan yapan en temel duyguların silindiği bugünlerde en çok ihtiyacımız olan şey kendimize bunları hatırlatıp gün sonunda vicdan muhakemesi yapabilmek. Sırf çıkar uğruna kurulan iletişim ağı ve sahte güler yüzler beni çok yoruyor. Ve başka biri olmadığım için kaybetmeyi ikiyüzlülük yaparak kazanmaya tercih ederim. Kendime bakacak yüzüm ve rahat bir vicdanım olduğu sürece iç huzurum da benimle kalıyor. 

Hayatta asla affedemeyeceğiniz şey nedir ve neden? 

Hayatta asla affedemeyeceğim şey ikiyüzlülük ve adaletsizlik. Hepimiz bir şekilde buna maruz kalıyoruz. Eskiden daha affediciydim ama sanırım bir yerde, pembe bulutların içinden çıkıp kötülükle karşılaştığınızda, “Aslında öyle biri değildir” gibi bahaneler bulmayı bırakıyorsunuz. Adaletsizliğin ve ikiyüzlülüğün yaşattığı acılara şahit olmuş biri olarak bunu normal gören ve hayat tarzı benimseyen kimseye karşı anlayışlı olamıyorum. Normalleşen bu düzende tavır almak zor ama zorunlu diye düşünüyorum.  

 Hayat normale döndüğünde ilk yapmak istediğiniz şey nedir? 

Hayat normale döndüğünde, valizimi alıp yeni yerler, yeni kültürler ve yeni insanlar tanıyacağım keşif yolculuklarıma kaldığım yerden devam etmek istiyorum.  

Bu süreçte anladım ki beni ruhen besleyen şey keşfetme arzummuş. Bunu yine doya doya yaşayacağımız günler umarım çok yakındır. 

ebru-sahin
Benzer İçerikler
Ünlüler Ebru Şahin ile hayallerin ötesinde Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz ve canlandırdığı karakterle dikkat çeken Ebru Şahin’le hem enerjik bir çekim gerçekleştirdik hem de sorularımızı bütün içtenliğiyle yanıtladı.
01.03.2021
Ünlüler ALL Şubat sayısı - Ebru Şahin ALL Şubat sayımızın kapak yıldızı Ebru Şahin videosu sizlerle...
27.02.2021
Moda Ebru Şahin ALL Şubat sayısında! Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz ve canlandırdığı karakterle dikkat çeken Ebru Şahin’le hem enerjik bir çekim gerçekleştirdik hem de sorularımızı bütün içtenliğiyle yanıtladı.
30.01.2021
Son Eklenenler
Ünlüler Damla Sönmez ALL Temmuz-Ağustos sayısında! Yaş aldıkça üstüne koyarak ilerleyen, her deneyimin kıymetini bilen, akışta kalmayı başaran... Kısa bir süre sonra Saygı dizisiyle ekranlara geri dönecek olan Damla Sönmez ’in kapağında yer aldığı ALL Temmuz-Ağustos sayısı bayilerde ve dijital mecralarda...
05.07.2021
Ünlüler Kendi yolunda; Başak Gümülcinelioğlu Sen Çal Kapımı dizisinde Pırıl karakterini canlandıran Başak Gümülcinelioğlu, hayat yolunda genç yaşta aldığı kararlar ile çıktığı kendini bulma yolculuğuna bizleri davet ediyor.
30.06.2021
Ünlüler İyi bir anne: Pelin Akil Annelik duygusunu en iyi şekilde kızlarına yansıtmayı başaran Pelin Akil ile bir araya gelerek keyifli bir röportaj gerçekleştiriyoruz. Siz de katılmak ister misiniz?
28.06.2021