All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Lifestyle
Yayın Tarihi: 23.06.2020 WWDC 2020 gerçekleşti Yunus Başaran

Apple’ın büyük etkinliği gerçekleşti.

Apple’ın biri donanım ağırlıklı diğeri de yazılımlarını tanıttığı iki büyük etkinlik yapmasına alıştık. Yazılımsal etkinlik olan WWDC (Dünya Geliştiriciler Konferansı) 2020, dün akşam Türkiye saatiyle 20:00’de, tarihinde ilk kez çevrimiçi olarak gerçekleşti. 

WWDC 2020’de bu yıl büyük yenilikler tanıtıldı. iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7, tvOS 14 ve macOS Big Sur olarak lanse edilen sistemler kullanıcı dostu ve basit arayüzleri ile geceye damgasını vurdu.

 

iOS 14

Akıllı telefonlar içinde performansı ile ayrı bir yer teşkil eden iPhone’ların işletim sistemi iOS, 14. sürümüyle ana ekranı kişiselleştirmeye ilk kez izin veriyor. Widget isimli araç takımları ile ana ekrandan an be an hava durumu, sağlık raporu, egzersiz özeti, dünya saatleri, notlar gibi birçok özelliğe hızla ulaşabiliyorsunuz. Çok eleştirilen gelen arama esnasında telefonunuzu kaplayan uyarı yerini pop-up bildirime bırakıyor. App Library özelliği ile ise uygulama kaosu yerini düzenlenmiş uygulama kütüphanesine bırakıyor. Ayrıca App Clips adındaki normal uygulamalardan kat kat daha küçük boyutlu yeni uygulama parçalarıyla da o uygulamanın tamamını yüklemeden özelliklerinden faydalanabileceksiniz. Yeniden tasarlanıp kullanışlı hale getirilen mesajlar, haritalar gibi yerleşik uygulamalar ise tonla yenilik sunuyor. iOS 13 destekleyen tüm cihazlar iOS 14’ü de destekleyecek. 

iPadOS 14

iOS 14 yeniliklerine ek olarak iPad’ler artık Apple Pencil ile daha kullanışlı. Yeni Scribble özelliği ile herhangi bir metin alanına el yazısıyla not aldığınızda otomatik metne dönüşüyor. Safari’de arama yapmak, iMessage’dan mesajlaşmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Apple’ın uzmanlaştığı ve her yıl yenilediği kiti ARKit, 4. versiyonuyla birlikte Depth API’sini yayınladı. Böylelikle daha hassas sanal kıyafet deneyebilmek için vücut ölçüsü alabilirsiniz, evinizin duvarlarını sıfıra yakın hatayla renklendirip önceden görebilirsiniz. 

watchOS 7

Apple akıllı saatleri Apple Watch, yeni gelecek olan işletim sistemi sayesinde uyku takibi yapabilecek. Cihazdaki ivmeölçer sayesinde uyku sırasındaki solunuma işaret eden mikro hareketler algılanıp, ne zaman uykuya daldığınızı, her gece ne kadar uyuduğunuzu akıllı ve detaylı bir şekilde kaydederek size istatiksel veriler sunuyor. Böylelikle uyku alışkanlığınızı kayıt altında tutmuş oluyorsunuz. Yeni gelen saat üzleri (kadranlar) ve onları istediğinizle paylaşma özelliği ise sosyal grupların daha fazla paylaşımda bulunmasına odaklanıyor. Yaşadığımız pandemi süreci sebebiyle önem vererek dikkatimizi yoğunlaştırdığımız el yıkama konusuna da çözüm bulan Apple, otomatik el yıkama algılama özelliği ile sizlere ideal süre boyunca uyarıyor. Hareketleriniz ve sesler sayesinde yıkamayı fark eden saat, 20 saniyelik bir sayaç başlatıyor. Eğer erken bırakırsanız uyarıyor. Son olarak da Fitness uygulamasına eklenen Core Training, Dans, Functional Strength Training ve Soğuma seçenekleri ile de zenginleşmeye devam ediyor. 

tvOS 14

Televizyonunuzu akıllı Tv haline çeviren ve her geçen sene daha da özellikler eklenen tvOS işletim sistemi yeni sürümüyle akıllı ev sistemleriyle birlikte çalışabiliyor. Siz bir şeyler izlerken çalan zil ile, kapıda kim olduğunu gösteren yeni işletim sistemi, Apple’ın oyun servisi Apple Arcade için de yenilikler getiriyor. Artık XBox Elite 2 ve Xbox Adaptive Controller da oyunları destekliyor. Resim içinde resim özelliği sayesinde ise video izlerken farklı uygulamalarda gezinmeniz sorun teşkil etmeyecek. 

macOS Big Sur

iOS ve iPadOS işletim sistemlerinin sadeliği artık mac cihazlarına geliyor. Basit arayüz, sadeleştirilmiş ikonlar ve yenilenmiş uygulamalar ile hem çık hem de kullanışlı bir işletim sistemi bizi bekliyor. macOS 10.16 sürüm numarasıyla gelen macOS Big Sur’da ayrıca yeni bir kontrol merkezi, gizlilik kontrolleri eklenmiş Safari, diğer işletim sistemlerindeki Widget’lar yer almakta. 

Apple
WWDC
Yeni iOS Tanıtıldı
watchOS
iOS 14
iOS 14 Tanıtıldı
tvOS
macOS
Big Sur
iPadOS
Benzer İçerikler
Lifestyle Yüksek hızlı etkinlik Apple bu sezon, pandemi sebebiyle üretim aşamasındaki yavaşlama sebebiyle beklenen yeni akıllı telefonları iPhone 12 ailesini bir ay gecikmeli lanse etti...
14.10.2020
Lifestyle Apple Music’ten çocuklara Eğitim kademeli ve bol kurallı olarak başlamışken hem size hem de miniklerimize harika bir hizmetle geldik.
12.10.2020
Lifestyle Apple Music ve Balmain’dan imza Balmain ve Apple Music sezona damga vuracak evlilikleriyle karşınızda...
06.10.2020
Son Eklenenler
Lifestyle Addresistanbul’un ilk buluşması Ünlü isimlerin katılımıyla gerçekleşen Addresistanbul’un ilk buluşması, geniş bir kitleyle gelenekselleşmeyi amaçlıyor.
27.10.2020
Lifestyle Ariana Grande'den yeni albüm müjdesi Ariana Grande yeni şarkısı "positions" ile politik göndermede bulunuyor
26.10.2020
Lifestyle Oppo Reno4’ün tanıdık yıldızı Reno3 modelinin reklam kampanyasında yer alan isim tekrar karşımızda.
20.10.2020