All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Lifestyle
Yayın Tarihi: 08.04.2020 Instagram’ın algoritmasıyla oynayalım Recep Duman

Instagram gönderilerini beğenmek ya da beğenmemek. İşte bütün mesele bu!

Instagram günümüzün en popüler dijital medya platformu. Başlarda tamamen fotoğraf paylaşım platformu olarak lanse edilse de bugünlerde alışveriş alışkanlığımızı büyük bir yüzdesini domine eden mecra haline geldi. Aktif kullanıcı sayısının her geçen gün katlanarak artıyor olması tüm gözleri üzerine çevirdi. Üstelik Instagram’ın yerinde sayan bir uygulama olmaması, devamlı güncellenerek yeni özellikler kazanması, popülaritesinin artmasındaki en büyük sebeplerden.

Her günümüz, saatimiz onun karşısında, kim ne paylaşmış, ne yemek yapmış, ne almış, nereye gitmiş sorularına cevap arayarak geçiyorken, Instagram’ın amacından çok uzaklaştığınızı, hedeflediği o ilk kuraldan farklı davrandığımızı hiç düşündünüz mü? Karşınıza gelen gönderileri beğenmekten bahsediyoruz.

Artık beğen butonu ya da içeriğe çift tıklama aksiyonunu yapmıyoruz. Bunun sebebi olarak ise ya Gesture adı verilen navigasyon hareketlerindeki yeni trend ya da tamamen kişisel tercihler olabilir. Bundan birkaç yıl önce Story kavramı hayatımıza girmemişken navigasyon hareketi olarak tanımladığımız Gesture, parmağımızı ekranın aşağısından yukarısına hareket ettirmemiz suretiyle zaman akışındaki gönderilere bakmamıza yarıyordu. Bu şu sıralar ekranın sağ tarafına tıklama olarak değişti. Çünkü insanlar zaman akışında gezmeyi bırakıp anlık gönderilere ağırlık verdi.

Ve gelelim asıl konumuza; gönderiler neden beğenilmiyor?

Kullanıcılar fotoğrafları beğenmiyor. Çünkü:

Muhtemelen o kişinin çok beğeni aldığını düşündünüz. Ve sizin beğenmeniz bir anlam ifade etmiyor. Bu bir olasılık. Sizin fotoğraflarınızı beğenmediğini, bu yüzden neden karşılık vereyim diye düşünüyorsunuz. Bu da bir olasılık. Ancak unutmayın sizin bu hareketiniz sebebiyle problemli olduğunu düşündüğünüz Instagram algoritması asla düzelmeyecek. Neden eski alışkanlığınıza dönmüyor, başarıyı beğenerek ödüllendirmeyesiniz.

Instagram
Algoritma
beğeni
Benzer İçerikler
Lifestyle Instagram Reels artık Türkiye’de Instagram, Tiktok karşısındaki beklenen hamlesi Reels özelliği artık ülkemizde...
06.08.2020
Lifestyle Instagram’dan Tiktok’a cevap Video platformlarının popülerliği artmaya devam ediyor.
20.07.2020
Lifestyle Aynanın gücü TikTok ile başlayıp Instagram’ı da ele geçiren Mirror Challenge, selfie’lerinizi bir üst seviyeye çıkaracak.
15.06.2020
Son Eklenenler
Lifestyle Addresistanbul’un ilk buluşması Ünlü isimlerin katılımıyla gerçekleşen Addresistanbul’un ilk buluşması, geniş bir kitleyle gelenekselleşmeyi amaçlıyor.
27.10.2020
Lifestyle Ariana Grande'den yeni albüm müjdesi Ariana Grande yeni şarkısı "positions" ile politik göndermede bulunuyor
26.10.2020
Lifestyle Oppo Reno4’ün tanıdık yıldızı Reno3 modelinin reklam kampanyasında yer alan isim tekrar karşımızda.
20.10.2020