Modanın Devrimci Kadınları

Dünya Kadınlar Günü şerefine moda dünyasında çığır açan kadınların başarılarına göz atalım.

Modanın Devrimci Kadınları
Yayın Tarihi: 7.03.2019 12:12:00

Günümüzde hala hakettiği yeri ve saygıyı tam anlamıyla göremese de kadınlar, Coco Chanel’in de dediği gibi yeryüzündeki en güçlü kişiler. Anne, kız kardeş, eş ve daha bir çok sıfatla yüce varlığını sürdüren tüm kadınların günü olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ise, emekçi kadınların yılda bir kere bile olsa hakkının verildiği bir gün. Her alanda olduğu gibi moda dünyasında da unutulmaz kadınlar geçmişten günümüze tasarımlarıyla varolmaya devam ediyor. İşte modanın çığır açan ve devrimlere öncülük eden kadınları...

1
Sonia Rykiel
Sonia Rykiel
23 yaşındayken, şık kıyafetler satan bir butiğin sahibi olan Sam Rykiel ile evlenerek unutulmaz kariyerinin başlangıcını yapmış oldu. Hamile olduğu sırada kendini ve bebeğini sıcak tutacak istediği gibi kıyafetler bulamayınca hayallerindeki kazağı yaratarak tasarımcılığa başladı. Daha sonra kendi butiğini açan Rykiel “Örgülerin Kraliçesi” olarak ilan edildi.

2
Coco Chanel
Coco Chanel
Herkesin Coco Chanel olarak bildiği Gabrielle Bonheur Chanel, moda kavramlarını alt üst eden, kendi dönemine damga vurmayı başardığı gibi günümüzde de yüksek modanın en arzulanan markalarından Chanel’in kurucusu... İlk olarak şapka tasarlayarak bu dünyanın bir parçası olan Chanel, lüks ve kişiye özel kıyafet tasarımlarıyla da zamanla bir imparatorluk haline geldi.

3
Diane Von Fürstenberg
Diane Von Fürstenberg
1973 yılında tasarladığı “wrap dress” yani anvelop elbisesiyle moda dünyasının en büyük icatlarından biri gerçekleştirmiş olan Diane Von Fürstenberg, “Doğru zamanda, doğru yerde, daha önce yapılmamış küçük bir elbise yaptım. Onu özel yapan, kadın vücuduna güç ve özgürlük vermesi” diyerek bu dahiyane tasarımını açıklıyor.

4
Donna Karan
 Donna Karan
Modacı bir aileden gelmenin avantajıyla birlikte ilk koleksiyonunu lise yıllarında hazırlayan Donna Karan, en mükemmel jean arayışı ve kendi kızı Gabby’yi giydirme hevesi sonucu kendi adını verdiği DKNY(Donna Karan New York) markasıyla modanın yükselen isimlerinden biri haline geldi. Modern tasarımlarıyla dikkat çeken Donna Karan, sayısız ödülüyle de modanın en önemli isimlerinden biri.

5
Elsa Schiaparelli
Elsa Schiaparelli

Sanata yakından ilgi duyan Schiaparelli, Paris’te bir arkadaşının üzerinde gördüğü renkli örgü kazağın ilgisini çekmesiyle beraber tasarımcılık hayatına başladı. Her sezon bir temayla yola çıkarak koleksiyon hazırlayan ilk tasarımcı olma unvanına da sahip olmasıyla birlikte Schiaparelli, sanat ve modayı bir araya getirmesiyle çığır açan önemli isimlerden.


6
Jeanne Lanvin
Jeanne Lanvin
Soyadından da anlayacağımız üzere Lanvin’in kurucusu olan Jeanna Lanvin, tıpkı Coco Chanel gibi bir şapka dükkanı açarak işe başladı. Daha sonra Kraliçe Elizabeth’ten gelen, kızları prenses Elizabeth ve Margaret için parti elbisesi talebiyle tasarımlarını göstermeye başladı. Tasarladığı gece kıyafetleriyle de büyük bir üne kavuşan Jeanne Lanvin, çocuk giyimine atılan ilk kadın tasarımcı olarak, yenilikçi ve öngörülü fikirleriyle adını tarihe yazdırmayı başardı.

7
Mary Quant
Mary Quant
1960’larda, insanların yaşam tarzlarındaki değişikliğin kıyafetlerine de yansıdığı dönemde öncü olarak öne çıkan Mary Quant, kadınların vazgeçilmezi mini eteğin yaratıcısı olarak tarihe geçti. Moda dünyasında Fransızların hüküm sürdüğü dönemde bir İngiliz olarak çığır açmayı başarırken ikon haline getirdiği tasarımlar arasında, hipster pantolonlar, plastik çizme ve yağmurluklar da yer alıyor.

8
Stella McCartney
Stella McCartney
Sanat ve modaya karşı küçüklüğünden beri ilgi duyan Stella McCartney, The Beatles grubu üyesi Paul McCartney’nin kızı. Chloe markasının kreatif direktörlüğünü yaptıktan sonra kendi adını taşıyan markasını kuran McCartney, ilk parfüm ve ilk iç çamaşırı koleksiyonunu çıkarttı. Adidas ve H&M gibi markalarla yaptığı işbirliğiyle de son dönemin en beğenilen tasarımcılarından.

9
Vivienne Westwood
Vivienne Westwood
Sex and the City’de Carrie Bradshaw’un ikonik gelinliğinin tasarımcısı olan Vivienne Westwood, cesur ve sıra dışı tarzıyla modaya punk akımlarını getirerek bir adım öne çıkmayı başardı. İngiliz tasarımcı erkekler için tasarladığı etekle de moda dünyasında bir yenilik yarattı. Asi sloganlı tişörtler, transparan tasarımlar, platformlu yüksek topuklu ayakkabılar ve daha pek çok tasarımıyla 40 yıllık kariyerinde özgür ruhuyla moda dünyasına damga vurdu.

ŞUAN BUNLAR TIKLANIYOR
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X