Emre Ayaksız İle Saça Dair

Ünlü kuaför Emre Ayaksız ile sezonun saç trendlerini ve saç bakımına dair detayları konuştuk.

Emre Ayaksız İle Saça Dair
Yayın Tarihi: 27.02.2019 12:02:00

Saçlar söz konusu olduğunda kadınlar için akan sular durur. Yapılacak işlem her ne olursa olsun, kendini güvenli ellere teslim etmek ve sonucunda kuaför salonundan mutlu ayrılmak ister. Müşterilerine gerekli özenle ve isteklerini analiz ederek yaklaşan Emre Ayaksız ise Etiler'de bulunan salonunda yurt içi ve yurt dışından müşterilerine uzun yıllardır bu doğrultuda hizmet veriyor. Pek çok ünlü ismin de saçını emanet ettiği Emre Ayaksız, saç bakımı ve trendlerine dair sorularımızı yanıtladı.

2019'un en iddialı saç trendleri neler?

Schwarzkopf Professional Global ekibinin tüm moda haftalarını takip ederek podyumlarda olan trendleri saçlara yansıttığı, bizlere yaratıcılık ve ilham veren Essential Looks koleksiyonu, her zaman olduğu gibi çarpıcı trendler sunuyor. Bu yıl herkese hitap eden farklı ve özgün modeller var. Retro severler için Luxe Vibe, özgünlüğünden ödün vermeyenler için Self Made Youth ve hem şık hem de rahat olmak isteyenler için Feminine Active... Yani tüm müşterilere ve tarzlarına uygun sunabileceğimiz geniş bir koleksiyon bizleri bekliyor.
Bu sezon 80'ler tarzıda geri dönüş yapıyor. Luxe Vibe trendi ile 80’leri tekrar yaşayacağız. Hacimli saçlar, balyajlar, çarpıcı aksesuarlar ve oversize kıyafetler tekrar hayatımızda. Bu trend, hacimli saçları sevenler, dikkat çeken aksesuarlar kullananlar ve geçmişi özleyenler için vazgeçilmez olacak. Hem podyum hem de sokak modasına görkemli saç modelleri, büyük ekoseler ve neon detaylar hükmedecek.
Kıyafetleri ve saçları için ellerindeki ile yetinmeyen, her zaman daha iyisini isteyenlere “Self Made Youth” trendi mükemmel bir uyum sağlıyor. Bu trend, net ve keskin görünümler ile dolu. Saç kesiminden, saç rengine kadar tüm detaylar çok iddialı!

Yeni sezonda hangi renk tonları karşımıza çıkmaya devam edecek?
Bu sene rose ile sıcak ve soğuk renklerin oluşturduğu rengarenk tonlar göreceğiz. Çok iddialı olan müşteriler için göze çarpan, daha rahat olmayı sevenler için ise soft renklendirmelerin popüler olduğu bir yıl yaşayacağız. Ama en önemlisi, seçilen rengin kişiye yakışması!

Bob ve lob kesimler, son dönemin en çok tercih edilen kesimlerinden oldu. Bu kesimler yine trend konumunda olmayı sürdürecek mi?
Her iki saç kesimi de aslında yıllardır popüler olan ve modası geçmeyen modellerden. Bu modeller, önümüzdeki dönemlerde de karşımıza çıkmaya devam edecek. Kesim yapılırken önemli olan, kişinin yüz tipine ve tarzına uygun bir model seçilip kesim yapılmasıdır. Bu noktada meslektaşlarıma önemli bir rol düşüyor.

Köklü bir değişiklik yapmak isteyenlere neler tavsiye ediyorsunuz?
Gerçekten değişime hazırlar mı, bundan emin olsunlar. Bazen müşteriler değişime açıkmış gibi düşünerek salondan içeri giriyor, ancak radikal değişiklikler konusunda emin olamıyorlar. Bizim en sık karşılaştığımız radikal değişiklik kararı, koyu tonlardan sarı tonlara geçiş. Bu noktada yine kuaförlere çok önemli bir görev düşüyor. Gelen müşteriyi ve saçın yapısını iyi inceleyip en uygun modele karar vermeli, saçın dokusunu da dikkate alarak müşteriye yakışacak rengi müşteri ile birlikte belirlemeliler. Renk seçimi konusunda anlaşılır, basit sorular sorarak yanıtlarına göre müşteriye yakışacak renge karar vermeliler. Bu sayede müşteri de seçim sürecine dahil olarak, değişiklik konusundaki tereddütlerini gidermiş olacaktır.Boyalı ve işlem görmüş saçların bakımında atlanmaması gereken adımlar neler?
Öncelikle vurgulamak istediğim önemli bir konu var. Ben saça işlem yapılmadan önce veya sonrasında kesinlikle bakım yapılmasını tavsiye ediyorum. Tüm çalışmalarımda da mutlaka saçın elastikiyetini korumak için Schwarzkopf Professional bakım ürünlerini kullanıyorum. Salon ziyareti sırasında kişiye özel konsültasyon ile müşterimizin saç ihtiyaçlarını belirliyoruz ve ona özel çözümler sunuyoruz. Örneğin, müşterimize renklendirme hizmeti veriyorsak, rengin çok daha uzun süre saçta kalması için BC Fibre Clinix serisi pH 4.5 ile özel bir bakım uyguluyoruz. Müşterimizin saçları çok yıpranmış ise yine kişiye özel karışımıyla BC Fibre Clinix Acil Kurtarma Booster Bakımı yapıyoruz. Sonraki adımda, müşterinin bakım ritüellerine evinde devam etmesi ise bir sonraki salon ziyaretine kadar saçlarının istenilen yapıya gelmesini sağlayacaktır. Örneğin, saça yapılan işlem renklendirme ise evde kullanılacak renk koruma serisi ürünleri, rengin daha uzun süre saçta kalmasına ve olası renk bozulmalarına karşı saçın renginin dış etkenlerden korunmasına yardımcı olacaktır.

Mevsim geçişlerinde oluşabilecek saç dökülmelerine karşı nasıl önlemler alınabilir? Saçlarımızı yeni sezona nasıl hazırlayabiliriz?
Dökülme karşıtı ürünlerin, kuaförünüzün önerdiği şekilde ve önerdiği süre boyunca düzenli olarak kullanılması çok önemli. Dökülme öncesi şampuanlar ve tonikler saç köklerini aktive ederek dökülmeyi engellerler. Özellikle kuaförünüzün, saçınızın ihtiyacını tespit edip özel olarak önerdiği ürünler ile daha hızlı ve kesin sonuç alırsınız.

Evde saç bakımı söz konusu olduğunda önerebileceğiniz ürünler var mı?
Ben salonumda Schwarzkopf Professional ürünlerini kullanıyorum. Ürünlerin sonucundan ve müşterilerimden aldığım geri bildirimlerden dolayı bu markanın her ürününü tavsiye ediyorum. Ev bakımı için özellikle BC Bonacure serisini müşterilerime öneriyorum. Müşterilerin evde kullanacakları bakım ürünleri, saç tipine ve saçın ihtiyaçlarına göre analiz yapılarak kuaförler tarafından tavsiye edilmelidir. Müşteriler ise düzenli kullanım ile bakım ürünlerinden faydalanmalıdır.FOTO GALERİ


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X