Diva genleri

Herkesin bir diva arkadaşı vardır; hep en önde yürüyen, ayak işlerini yaptırmayı seven... Peki gerçek diva kime denir? Çıkış noktasından bugüne değişen bu kavram, müzik camiasındakiler ile radarımızda.

Diva genleri
Yayın Tarihi: 7.11.2019 10:01:00

Dev sahne şovları, görkemli konserler, milyon dolarlık sponsorlar, önlenemez bir ün… Bu sefer arkadaş grubunuzdaki her şeye gözünü deviren kankanızdan bahsetmiyoruz. Gerçek divalardan bahsediyoruz. Albümleri satış rekorları kıran, video klipleri ilk çıktıkları anda tıklanma listelerinin başında olan bu divalar, arkadaşınız gibi diva tavırlarına bürünmüyor. Divalığın doğuştan getirdiği özellikler, onların DNA’sında var! Müzik piyasasının divaları ile şimdi divalığın nasıl evrildiğine doğru uzun bir yolculuğa çıkıyoruz.

Aristokrasi zamanları

Divaların en divası Céline Dion! Aretha Franklin ve Mariah Carey ile çekişmelerinin ardından Céline Dion 90’lı yılların sonunda bu “divalık” işinin ne kadar önemli olduğunu bize birkaç nokta atışı hareketi ile gösterdi. 51 yaşındaki yıldz bir kere her zaman 11 koruma ile dışarıya çıkar ve bu korumalardan 8’i kendisine 30 derece yakında dururlar. Fizyo-terapisti ve ses uzmanları sabah yedi-akşam yedi her zaman yanında bulunur. Ama sanırım artık bu kişiler, influencer’lık yaptığı markalarının temsilcileri ile yer değiştirmiştir. Ama seyahatlerine hala dişçisi ile gittiğini hepimiz biliyoruz. Şimdi J.Lo, Nicki Minaj, Céline Dion, Whitney Houston, Eminem, Madonna, Ariana Grande ve Miley Cyrus ile arasında husumet olan Mariah Carey’e gelelim. Kulislerin azılı divası etrafındaki kişilere çektirdikleri ile ünlü olmasının yanında diğer ünlü isimlerle olan bu çekişmeleriyle de hayli meşhur. Onun divalıkları biraz daha acımasız bu yüzden. Madonna’yı hiç duymamış olduğunu söylemesinden, kendi reality şovuna, “American Idol”deki jüriliğinde döktüğü gözyaşlarına, kameralara yakalanma ihtimali olan yerlerde kendi ışık ekibiyle gezmesine, beş Grammy’sine, topuklu ile bowling oynamasına ve en en en önemlisi ona Jennifer Lopez sorulduğunda onu hiç tanımadığını söylemesine kadar Mariah Carey gerçek bir “kanlı” diva.

Bermuda şeytan üçgeni

İşte asla hangisini daha çok sevdiğinize karar veremediğiniz kısma şimdi geldik. J.Lo mu, Beyoncé mi yoksa Rihanna mı? Sanırım gittikçe yaptırım güçleri artan genç kuşağı düşünürsek J.Lo biraz diğer ikisine göre geride kalıyor. Ama o da muhteşem vücudu ile arzıendam etmeye başladığından beri yine ateşli bir kalabalığı yanına topladı. Ama sanırım sadece bunun bir başarı olduğunu düşünenler J.Lo diyor. Çünkü Beyoncé’nin shop’suz fotoğrafları ve Rihanna’nın kiloları kimsenin umrunda değil. Hatta kilolarının eleştirilmesi sevenlerini daha da ateşliyor. J.Lo üzgünüm ama yarattığın fake “Külkedisi” masalı ya da 50 yaşında kusursuz bir fiziğe sahip olmak artık önemli değil. Tabii yine de bir diva pırlantalar içinde güzel görünmeli değil mi? Kocaman altın bir kalbi olan Beyoncé’den divalık adına öğrenebileceğimiz en güzel şey kesinlikle dans. Ayrıca kızı Blue Ivy ile de cool divalık genini çok iyi aktarabiliyor. Rihanna’ya gelirsek… Onun da iyi dansçı olduğunu söyleyebiliriz ama ondan alacağımız ders bir divanın moda dünyası ile içli dışlı olması gerektiği ve tabii ki “estetik kabalık”. Bad Girl RiRi etrafındakilere küçümseyici bakışlar atıp onlara kötü davranırken ona hayran olmamak imkansız. Ama biliyoruz ki gerçek bir diva adaletlidir, zira Rihanna böyle bir şey yapıyorsa karşı taraf bunu hak ediyordur.

Düzen bozuldu

Önce Nicki Minaj etrafı rengarenk yaptı, sonra Ariana Grande prensesliği divalığa dahil etti ve en son Cardi B ayakkabısını kafamıza fırlattı. Neler oluyordu? Divalık daha önce bunlara hiç şahit olmamıştı. Nicki Minaj’ın RNB ve twerk’ü divalık müessesesine getirmesi “Nerede Céline Dion?” dedirtmişti. Ama dünya değişiyor. Mesela Ariana Grande. Genç yıldız hem feminist tavrı hem hiç kimseye biat etmemesi ile gerçek bir diva. Prenses halleri ve kocaman atkuyruğundan bahsetmiyorum bile... Herkesin her şey olabileceği yeni dünyaya hoş geldiniz. Bu bazen sinir bozucu olsa da Cardi B’ninki gerçek bir başarı öyküsü. Düşmanlarına ayakkabı atması ile çok konuşulan Cardi B, eski bir striprizci. Asla geçmişini reddetmeyen Cardi B, diva savaşlarını bayağılaştırsa da dürüstlük konusunda gerçek bir örnek... Tüm bunların ışığında diva olmanın aslında zor olduğunu, burada bahsettiğimiz tüm isimlerin bunu hak edecek kadar çok çalıştıklarını vurgulayalım. EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X