Dijital-Popüler!

Sosyal medya çağında video içerik üreticileri son zamanların gerçek popüler çocukları. Modadan, güzelliğe, popüler kültürden, mutfağa ve eğlence sektörüne bu alanın en iyileri ile birlikteyiz.

Dijital-Popüler!
Yayın Tarihi: 29.05.2019 12:36:00

hazırlayan BAĞLAN KESKİN, TİMUR CAN ERSOY 

fotoğraf ÖZKAN ÖNAL 

stil editörü MELİSA CÖMERT 

stil editörü asistanı LAURA SHAKIMOVA


 

Berkcan Güven @berkcan-2,3 MN takipçi


 

Sosyal medyada yayınladığın ilk videoyu neden yayınlamıştın?

Küçüklükten beri videolar çekiyordum. Asosyal bir çocuktum. 14 yaşımda yaz tatilinde sıkıntıdan bu tarz işlerle uğraşıyordum. Saçma gelebilecek kısa filmler, Facebook’ta 100 bin kişilik sayfalar yönetiyordum. Hep sosyal medyanın içindeydim, video çekmek benim için hobiydi. Sonrasında iş oldu. Aslında net bir sebep yoktu asosyalliğim sebep oldu diyebilirim. Kendimi bu alanda geliştirdim. Asla bunu paraya dönüştürebilirim gibi bir planım yoktu.

Türkiye’de YouTube camiası sence ne kadar birbirini besliyor?

Türkiye’de YouTube camiası tam oturmuş durumda değil. Genel olarak bilinen YouTuber’ların yaşı 20-25 arasında değişiyor. Bu camiayı da biz oluşturuyoruz. YouTuber algısı daha yeni oturmaya başladığı için üreticiler de ne yapmaları gerektiğini bilmiyor. Hepimiz farkında olmadan çok büyük kitlelere hitap etmeye başladık. Dolayısıyla bu genç yaşta bu tür konularla karşılaşınca bazı noktalarda profesyonel davranamıyoruz. Kimse nasıl davranması gerektiğini kestiremiyor. Biz ne yaparsak bizden sonraki nesil de o yolda gidecek ama genel olarak bu işi yapan insanlarda böyle bir mantık yok. Herkes bencil ve kötü eleştirilere kapalı ama bir insanı geliştiren en güzel şey kötü yorumlar. Türk insanın balon egoları var. Bunları kırmak lazım. Ailenin de dahil olduğu, yayınladığın videolarda çok eğlendiğinizi görüyoruz. 

Gerçekten bu kadar birbiriyle eğlenen bir aile misiniz?

Genel olarak hep kalabalık bir ailede büyüdüm, ev festival alanı gibi, her zaman bir ses var. Bu çektiğimiz videolarla aile bağlarımızın daha güçlendiğine inanıyorum çünkü birçok insan ailesiyle oturup sohbet bile edemiyor. Böyle eğlenceli bir aileye sahip olduğum için gurur duyuyorum. Her zaman arkamda oldular bu işten uzaklaşmak istediğim her vakit beni daha çok yönlendirdiler.

Vine sence neden bu kadar çabuk kendini tüketip, devam etmedi?

Vine’ın bitmesinin sebebi çok basitti, içerik üreticileri hiçbir şey kazanmıyordu. YouTube ise para veriyordu. İnsanlar kitlelerini büyüttü, YouTube’a taşıdı.

Videoların spontane mi gerçekleşiyor?

Sosyal medyada önemli olan yegane şey samimiyet. Yüzde 20’si kurgu geri kalanı ise doğaçlama.


 

Ahmet Aksöz – Karya Çandar @ahmetkarya- 949B takipçi


 

Ne kadar zamandır birbirinizi tanıyorsunuz?

Beraber büyüdük, 20 yıl olmuştur. 

Sosyal medyada yayınladığınız ilk videoyu neden yayınlamıştınız?

Tamamen eğlenmek için. O zamanlar Vine çekiyorduk. Bütün hikaye oradan başladı zaten.

İnsan ilişkilerini anlatan içerikleriniz var.Nereden ilham aldınız?

Ahmet Aksöz: Başlarda kendi kız arkadaşlarımızdan ve çevremizdeki ilişkilerden. Karya Çandar: Günlük hayattaki gözlemlerimizden senaryolar üretmeye başladık

Ataerkil bir toplumda kadın- erkek ilişkileri söz konusu olduğunda tarafsız olmak mümkün mü?

AA: Tabii ki değil kadınlar her zaman haklıdır.

KÇ: Birazcık puan toplayalım! 

Ele aldığınız konularla ilgili “Benim de başıma geldi” diyen çiftler oldu mu hiç?

Tabii ki! Videolara en çok gelen yorum her zaman “aynı ben” olur. 

Yakın çevrenizden ve takipçilerinizden nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

Sağ olsunlar bizi çok seviyorlar ve sahipleniyorlar biz de onları aynı şekilde. Bu kadar güzel geri dönüşler gelmese biz de bu kadar video çekmezdik sanırım.
 

İdil Yazar @idilyazar-273B takipçi

Sosyal medyada yayınladığınız ilk videoyu neden yayınlamıştınız?

YouTube’un geleceğin önemli bir mecra olacağına inandım. Mutfakta olmak istediğimi biliyordum. YouTube’da Türkçe yemek tarifi bulamayınca burayı adım atabileceğim doğru bir mecra olarak gördüm. “Bir paylaşalım bakalım ne olacak?” dedim.

İlk kez mutfağa girdiğinde ne yemek yapmıştın?

Ablamla sosisli makarna yapmıştık. 

Yemek yapmak sence bir meditasyon yöntemi mi?

Kesinlikle evet. En azından benim için öyle.

YouTube kanalından nasıl dönüşler alıyorsun?

Tamamen kendi tercihiyle beni mutfağında görmek isteyen insanlara içerik üretmek beni çok mutlu ediyor. Yemeğin birleştirici gücüne inanıyorum. Birleştiren sofraların tuzu biberi olmak beni mutlu ediyor. 

Sosyal medyanın, yemek yeme kültürü moda ve güzellik gibi konularda yönlendirici olması nasıl bir çağın içinde olduğumuzu gösteriyor sence?

Bildiğimiz geleneksel mecraların dijital dünyaya aktığı, sosyal mecraları kullanan yeteneklerin birer mecra olduğu, bilgi ve paylaşım çağının içine girdiğimizi gösteriyor. Bu çağda kendimizi eğitmemiz gereken en önemli nokta filtreleme!

İşini profesyonel yapmak için nelere dikkat ediyorsun?

Altın kurallarım: Doğru bilgi aktarımı, özgün olmak, samimiyetimi kaybetmeden kaliteli içerik hazırlamak.


 

Murat Simu Kılıç @muratsimukilic-141B takipçi


 

Sosyal medyada yayınladığın ilk videoyu neden yayınlamıştın?

Sosyal medyada yayınladığım ilk videoyu bir sebepten değil sadece sosyal medyayı deneme açısından yayınlamıştım. YouTube olarak soruyorsan eğer, Türkiye’ye yeni döndüğümde ne yapabileceğimi düşünüyordum. Sonra burada köklü bir iş yapmak istemediğime karar verdim. Yapabileceğim bütün işleri giderken yanımda götürebilmek için YouTube’a girdim. İtalya’da okuduğum okulla ya da şöyle söyleyeyim ilgi duyduğum alanla ilgili bir içerik üretmek istiyordum. Ve belki de birazcık öğretici olabilir fikrine vararak böyle bir konsept yaptım.

İnsanlar video içeriklerini eleştiri olarak algılıyor, sence sen gerçekten insanları eleştiriyor musun?

Evet, ben gerçekten insanları eleştiriyorum. Fakat eleştirinin insanların algısındaki haliyle ile değil. Aslında eleştiri insanların kendilerini geliştirebilmesi için yapıldığı zaman çok yararlı, ve ben de o şekilde yapıyorum aslında. Yersiz bir eleştiri değil. Kendi fikrim, bildiklerim ve vizyonum ile beraber daha yönlendirici ve bilgilendirici eleştiriler yapıyorum.

Sana nasıl eleştiriler geliyor?

Bana da hem yapıcı hem yıkıcı eleştiriler geliyor. Ben yıkıcı kısmıyla çok ilgilenmiyorum ama yapıcı olanlarla da kendimi geliştiriyorum.

YouTube çekimleri nasıl gidiyor?

Çekimler güzel gidiyor. Bugün sen de gördün vlog çekmeye çalışıyordum. Birazcık ara verdim aslında kendi konseptime, biraz böyle konsept dışı şeyler de yapmak istiyorum. Geliştiriyorum, güzel gidiyor anlayacağın.

Peki sence ne, “Whatever”?

Motto!

Fashion Bussines okudun Milano’da, dijital dünyada da moda blogger’ları ve influencer’lar var, işin tamamen akademik yönünden baktığında bu durumu nasıl değerlendiriyorsun?

Influencer’lar kısmına değinecek olursak, o kısım tamamen insanın kendini sunuşuyla alakalı. Bunun akademik bakış açısıyla pek ilişiği yok. Ama okuduğum işi yapıyor olsam, “İyi ki varlar” derdim.


 

Yusuf Aktaş @reynmen-4,9MN takipçi


 

Sosyal medyada yayınladığın ilk videoyu neden yayınlamıştın?

Keyifli olacağını düşündüm. Eğlenceli vakit geçirmenin ve yeni insanlarla etkileşimde olmanın güzel olabileceğini düşündüm. Öyle de oldu.

Kendine görsel hikaye anlatıcısı diye bilir misin?

Görsel hikaye anlatıcısının bendeki karşılığı çok güçlü. Bu kadar anlam ve sorumluluk yüklemek beklentileri karşılayamadığınız durumlarda size kendinizi iyi hissettirmeyebilir. O nedenle şimdilik sadece eğleniyorum. Görsel hikaye anlatıcısı değilim. 

Derdim Olsun”un devamı gelecek mi?

Bunu bir seriye dönüştürmekten mi yoksa hayatımda müziğe devam edebileceğim yönünde mi sordunuz bilmiyorum ama her ikisine de cevabım evet. Klibin sonu her şeyi anlatıyor. Müziğe devam etmek gibi değil, zaten hayatımın içinde olan bir şeyi yaşamımdan hiç çıkarmamak isterim tabii.

Seninle aynı dili konuşmayan ama seni takip eden bir büyük bir kitle de var, bu iletişim sana nasıl hissettiriyor?

Aynı dili konuşmadan da birçok duyguyu, yaptığınız işler sayesinde aktarmanız mümkün. Sosyal medyanın ortak bir dili var: İçerik.

Sence senin videoların neden bu kadar çok izleniyor? Sen olsan izler miydin?

Bence sosyal medyada eksik olan birçok şeyin bende bir karşılığını buluyorlar. Ben olsam izler miydim? Evet, ben izlerdim. Keyifli biriyim bence...

Geleceğe dair yatırım yaptığın bir alan var mı?

Tek ve daimi yatırımım sosyal medya. Sebebini yıllar sonra yine size vereceğim röportajda canlı kanlı örneği olarak anlatmak isterim. Şimdi anlatsam da anlamazlar. Bir anlam da yüklemezler. Çıldırdığımı düşünürler. O büyük düşünürler.


 

Merve Özkaynak @mevy-758B takipçi


 

Sosyal medyada yayınladığın ilk videoyu neden yayınlamıştın?

Ben aslında beyaz yakalıydım. Çok uzun yıllar dijital pazarlama üzerine beyaz yakalı olarak çalışıyordum ama artık bir dönüm noktasına gelmiştim. İki başarısız girişimimden sonra, kendimi daha iyi ifade edebileceğim ve daha önemlisi uzmanlık alanım ile hobilerimi birleştireceğim bir iş arayışı içerisindeydim. O dönem bloglar artık eskisi kadar popüler değildi. Ve konuşmayı çok seven, konuşarak kendimi iyi ifade edebilen biri olduğum için şu an videolar yüklediğim YouTube aklıma geldi. Bir video çekmek istedim ve ilk çektiğim videoda istedim ki insanlar beni tanısın. Bu bir ben kimim videosu olsun, çünkü gerçekten kendileri ile bir bağ kurabileceklerse benimle o kanaldaki gelecek videoları izlemelerini istedim... Dört yıl geçti ve o zamanlar böyle uzun süreceğini hayal bile etmemiştim.

Keyif aldığın hobilerini işe dönüştürdüğün bu mesleğin iyi ve kötü yanları nedir?

Eskiden benim için kozmetik alışverişi yapmak bir rehabilitasyondu. Uzun dönem maaşımı biriktirirdim ve gerçekten almak istediğim bir ürünü almak benim için bir ritüeldi. Günler öncesinden, şu ürünü denemeye ve satın almaya gideceğim derdim. Şu an tabii o kadar ürünün içerisindeyim ki, artık o eski rehabilitasyon heyecanımı kaybettim. Tabii ki yine ürünlerle oynamayı, onları test etmeyi seviyorum ama o ilk, eski heyecanım kalmadı.

Bizdeki YouTube camiası sence nasıl? Dünyadakinden farkı ne? 

Tabii ki yurt dışındaki YouTuber’lar ile normal olarak farklarımız var. Birincisi zaten Türk olmamız. Onlar birçok konuda çok fazla daha cesurlar, bizim birazcık daha yurt dışındaki içerikleri ve formatları Türkiye’ye adapte etmemiz gerekiyor. İstediğimiz her şeyi yapamıyoruz. Ama bunun dışındaki farklılıklar şöyle tabii; en başta kültür farklılıkları var. YouTube Türkiye daha çok yeni bir bebek, baktığınızda dört-beş senelik bir mazisi var. Tabii ki daha öncesi de vardı ama YouTuberlık kavramı daha çok yeni, yurt dışında yıllardır var. Onun dışında tabii para kazanma alanında da farklılıklarımız var. Onların tıklanma oranları çok fazla, dediğim gibi bizimki daha çok yeni bir platform olduğu için Türkiye’de henüz daha çok minik minik bebek adımları ile ilerliyor. Eskiden daha fazla bilgi içerikli videolar sevilirken şu anda o videonun içerisine entertainment katmadığınız sürece izletebilme ihtimaliniz çok daha düşük.

Sen bu “entertainment” eğlence içerikli videolara adapte oldun mu? Olmak için neler yaptın?

Oldum. Birazcık daha ilk videolarımla son videolarımı karşılaştırdığımda, son derece didaktik konuşan biriymişim. Hatta o dönemlerde benim bir ekrandan okuduğumu düşünüyordu insanlar. Kesinlikle öyle bir şey yok aslında ama çok düzgün ve çok hatasızdı her şey. Onu kırdım artık, hatalarımı da gösteriyorum, yanlışlarımı da gösteriyorum yani artık edit sırasında, kurgu da bile çok farklılaştırdım her şeyi. Hem içerikte hem kurgu da dolayısıyla bu daha bir samimiyet kattı. İnsanlar daha iyi bağ kurmaya başladı. Hatalarımı görmeleri daha içten geldi ve insanların bunu görmeleriyle ister istemez bu entertainment dünyasına girmiş oldum.

Moda ve makyaj kanalın olmasaydı eğer ne kanalın olurdu?

Aslında, hiçbir zaman kanalımı moda ve makyaj kanalı olarak kurgulamadım. Herhalde daha çok yurt dışı vlogları ve seyahat gezi kanalı olurdu. Çünkü gezmeyi çok seviyorum. Gittiğim her yerde de sevdiğim ve bildiğim deneyimlerimi paylaşmak istiyorum herkesle.

İlk nereye gitmek isterdin?

Hindistan’a gitmeyi çok istiyorum. Bunu söylediğimde herkes sen orada yapamazsın diyorlar. Belki de biraz böyle dışarıdan çok güvenli alanları olan biri durduğum için ama aslında hiç öyle biri değilim. Her ortama çok rahatlıkla adapte olabiliyorum ama Hindistan’la ilgili çok fazla uyarı aldım. Mutlaka aşıları yaptırmadan gitmek mümkün değil vs. ama yine de ölmeden önce gidilmesi gereken o yerler vardır ya hani benim de yapılması gerekenler listemde Hindistan var. 

Kişisel dünyanı insanlarla paylaşıyorsun. Bunu bekleyen ve takip eden takipçilerin var ve aslında orada Merve’yi tanıyorlar. Merve’nin dünyasına giriyorlar. Bunu biliyor olmak içeriklerini değiştiriyor mu ya da bu kadar biliyor olmak sana ne hissettiriyor?

Şöyle bir şey itiraf etmem gerekir ki gösterdiğim Merve, tabii ki benim ama bu da bu arada bir tercih bir karakter yaratıp onu da oynayabilirsin. O biraz daha cast gibi oluyor ama ben onu yapabilecek yapıda bir insan değilim. Gerçekten gördüğünüz gerçek Merve ama görmediğiniz bir Merve de var. Onun da olması gerekiyor zaten. Çünkü bütün özel hayatımı açmam doğru değil. Bunu yapamam, zaten fark ediyorsunuzdur ben aile hayatımı, çocuğumu minimum seviyede takipçilerimle paylaşıyorum. Bunu çocuğuma haksızlık olarak görüyorum ben çünkü o dört yaşında da olsa bir birey, onun izni olmadan onun hayatını ve mahremini paylaşmam. Yıllar sonra bana gelip “Anne sen bu videoları neden koydun?” ya da “Benim neden bikinili fotoğrafımı koydun?” dese benim ona yapabileceğim hiçbir açıklama olmaz. Bu çok yanlış yaşla bunun hiç alakası yok. Eşimle de aynı şekilde, diyorlar ki eşinizi göstermiyorsunuz diye eleştiriler alıyorum. Neden göstereyim? Onun ayrı bir hayatı var. Siz beni benim için izliyorsunuz, dolayısıyla işle aile hayatını iç içe katmamak gerektiğini düşünüyorum.

Çekimin backstage görüntülerini izlemek için buraya tıklayın!EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X